İkbal Grubu

1922 yılında Afyon’da mütevazı bir Anadolu lokantası olarak başlayan İKBAL’in öyküsü, bugün kalitenin, lezzetin, güvenin ve dürüstlüğün adı olarak sürüyor.

İKBAL, 1989 yılında Afyon – İzmir Karayolu’nda hizmete açılan Dinlenme Tesisleri, 1990’lı yılların başlarında ise, kurduğu lokum ve et üretim tesisleriyle, başta sucuk ve pastırma olmak üzere geleneksel tadı koruyarak ürettiği ürünlerle, sektöründe aranan ve güvenilen bir marka olma yolunda büyük başarılara imza atmıştır.

2000’li yıllar ise İKBAL’in büyük kentlere taşındığı, birbiri ardına açılan restoranlarla Türkiye’nin en büyük yerli restoran zinciri haline geldiği bir dönemin başlangıcıdır. Aynı dönemde İkbal, hem kendi halkına hem de Türkiye’deki termal turizme katkı sağlayan “İkbal Thermal Hotel”i hizmete sunar.

Sürdürdüğü çalışmalarla İKBAL’i geleceğe taşımanın güvencesi olan kurumsal gelişim ve değişimi gerçekleştiren İKBAL, hedeflerine ulaşmak için gerekli olan yatırımlarını yapmış ve Türkiye’nin en modern üretim ekipmanlarına sahip olan firmalardan biri haline gelmiştir. Sektörün deneyimli kadrolarıyla üretim birimini güçlendiren İKBAL, sucuk ürünlerinin yanında sosis, salam ve diğer işlenmiş et ürünleriyle de müdavimlerine ulaşmaktadır. Lokum ve şekerleme birimini de güçlendirerek ürettiği geleneksel lezzetleri Türkiye’nin her noktasına ulaştırmak için yatırımlarını gerçekleştirmiştir.

Bugün İKBAL, emin adımlarla yeni hedeflere koşuyor… Yapılanmasını ve üretim tesislerini çağa uygun hale getiren İKBAL, perakende grubunda 6 Bölge Müdürlüğü, lojistik alt yapısı ve birlikte çalıştığı 50’nin üzerinde bayisi ile, şekerleme grubunda 20’den fazla ülkeye ihracatıyla hizmet yarışını sürdürüyor.

Bunun yanında Franchise Lokantacılık alanında da büyümesine devam ediyor. Şu an 27 olan franchise restoran sayısını 2013 sonuna kadar 40’a çıkartmayı hedefleyen İKBAL, özellikle alışveriş merkezlerinde sulu yemek konusunda gelişmiş ağa sahip bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

İKBAL, sağlıklı beslenme hakkına duyduğu saygı ve üretim anlayışının temeline “İnsanın değerini biliyoruz” ilkesini yerleştirmiştir. Üretimin tüm süreçleri titizlikle gerçekleştirilmekte ve kalite çalışmaları, ISO, HACCP, BRC ve TSE Helal belgeleriyle desteklenmektedir.

Marka gelişim sürecinde lokanta-dinlenme tesisleri-perakende et ürünleri-şekerleme ürünleri-termal otel yatırımlarıyla ekonomiye katkı sağlayan İkbal, 2010 Temmuz ayında açılan, 75.000 m2 üzerine kurduğu Afium Outlet ve Eğlence Merkezi yatırımı ile bölge halkının büyük beğenisini toplamıştır.

İç pazar market kanalında Sucuk sektörünün lider markası olan İKBAL, sürekli gelişim ilkesi içinde 15 bin metrekare alan üzerine kurduğu Türkiye’nin en modern şekerleme ve lokum üretim tesislerini de 2013 yılı başında faaliyete geçirmiş olmanın gururunu yaşamaktadır.

Kalitenin bireye, topluma ve genel ahlak ilkelerine duyulan sorumluluktan doğduğuna inanan İKBAL GRUBU, hayata keyif katan ürün ve hizmetleriyle yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

İkbal Lokantacılık

İkbal Thermal & Spa

İkbal Gıda

Afium Eğlence ve Alışveriş Merkezi